Your cart is currently empty!
ADS 200S 2.5″ Body Adjustable Reservoir 1.5-3″ Front / 0-1.5″ Rear Coilover/Shock Kit for 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition
Description
ADS 200S 2.5″ Body Adjustable Reservoir 1.5-3″ Front / 0-1.5″ Rear Coilover/Shock Kit for 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition
Upgrade your 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition with an ADS Racing Shocks 200S 2.5" body adjustable reservoir kit combining front race coilovers with rear race shocks.
Key Features
- ADS Racing Shocks 200S series front/rear suspension kit
- 2.5" body adjustable reservoir race coilovers and shocks
- Front coilovers provide 1.5-3" front lift
- Rear shocks fit vehicles with 0-1.5" rear lift
- Aftermarket upper control arms required for the front fitment
- Built for 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition applications
Vehicle Fitment
| Vehicle | 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition |
|---|---|
| Front Lift | 1.5-3" |
| Rear Lift | 0-1.5" |
| Fitment Note | Aftermarket upper control arms required |
Specifications
| Brand | ADS Racing Shocks |
|---|---|
| Series | 200S |
| Hardware Tier | Adjustable Reservoir |
| Body Size | 2.5" |
| Kit SKU | KIT-250-200SF-A00-250-200SR-A00 |
| Front Component SKU | 250-200SF-A00 |
| Rear Component SKU | 250-200SR-A00 |
Included Components
| Front | ADS Direct Fit 2.5" Adjustable Reservoir Race Coilovers – Front, SKU 250-200SF-A00 |
|---|---|
| Rear | ADS Direct Fit 2.5" Adjustable Reservoir Race Shocks – Rear, SKU 250-200SR-A00 |
FAQ
- What vehicle does this kit fit?
- This kit fits the 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition.
- What front lift range does it provide?
- The front coilovers provide 1.5-3" front lift.
- What rear lift range is supported?
- The rear shocks fit vehicles with 0-1.5" rear lift.
- Are upper control arms required?
- Yes. Aftermarket upper control arms are required for the front fitment.
Be the first to review “ADS 200S 2.5″ Body Adjustable Reservoir 1.5-3″ Front / 0-1.5″ Rear Coilover/Shock Kit for 2008-2021 Toyota Land Cruiser Base Heritage Edition”
Questions and answers of the customers
There are no questions yet. Be the first to ask a question about this product.






Reviews
There are no reviews yet.